کاربرد رشته جامعه شناسی

از کاربرد رشته جامعه شناسی نیز که در رشته های علوم انسانی می باشد ،  ضریب ها و اهمیت های دروس در رویکرد های عرضه شده آن بسیار تفاوت دارد. به همین خاطر داوطلبانی که قصد دارند تنها در یکی از رویکرد های این رشته به تحصیل بپردازند نیازی به مطالعه همه درس های ارائه شده نخواهند داشت. و به این شکل که می توانند با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و در جدول های رشته های امتحانی ، از حائز اهمیت و ضریب های دروس امتحانی برای سبک و زمینه های معطوف خود مطلع شوند. رشته جامعه شناسی مبحث ها و درس های زیر را شامل می شود.

 • زبان عمومی و تخصصی انگلیسی ، فرانسه و آلمانی با ضرایب 2
 • روش تفتیش با ضریب 2
 • عقیده های جامعه شناسی با ضرایب 2
 • مفاهیم حیطه های متفاوت جامعه شناسی با ضرایب 3
 • از کاربرد این رشته جامعه شناسی که برای معرفی گرایش های مختلف مورد استفاده قرار گرفته می شود و همانطور که از سر فصلش کاملا مشخص است ، کافیست بگوییم عام و دانشی است که به بررسی دقیق جامعه می پردازد. این رشته بعضی از موضوعات را از کوچک ترین سطح تا بزرگ ترین سطح آن حلاجی می شود یعنی مسائل مربوط به یک فرد تا یک جامعه و آمیخته از رفتار های آنها را مورد ارزیابی قرار می دهد. دانشجویان جامعه شناسی در فعالیت این رشته ، که در رویدادهای اجتماعی همانند قشر های مختلف مردم ، سطر بندی جامعه ، فرهنگ ، جنبش‌ و بینش ها و جنب و جوش های اجتماعی ، مذهبی ، قانون ، خانواده و… به رصد می پردازند.
 • در ادامه این مطلب می خواهیم به برخی از رویکرد ها و کاربرد های مختلف این رشته که در زمینه ها و سبک اجتماعی و انسانی پرداخته می شود را کامل بررسی دقیق کنیم.
 • مهم ترین عوامل در کاربرد رشته جامعه شناسی

 •  در کنکور95 گرایش ها و زمینه های علوم جامعه شناسی که یکی از رشته ها و زیر مجموعه یک کنکور آزمایش انسانی است از کاربرد رشته جامعه شناسی که جزو رشته های بسیار پر طرفدار در این گروه آزمایشی می باشد و تعداد زیادی از داوطلب ها در گروه انسانی برای رسیدن به این رشته در دانشگاه ها کوشش بسیاری انجام می دهند و به رقابت با یکدیگر می پردازند. بعد از برگزاری آزمون سراسری و اعلام نتیجه های کنکور ، دفترچه ای که تحت پوشش و عنوان منتخب رشته کنکور انسانی است از سمت سازمان سنجش منتشر می شود این است که تقاضا کننده های این رشته جامعه شناسی قصد این را دارند که لیست دانشگاه های عرضه دهنده این رشته را در دفترچه نام برده و بررسی دقیق کنند و آنها را در فرم خود و در انتخاب رشته قرار دهند.
 • از مدارک جامعه شناسی، نگرش جامعه شناسی را در اختیار دانشجو ها در این رشته قرار می‌ دهد که به تمامی متخصصان در همه زمینه‌ ها یاری خواهد کرد تا از عامل های اجتماعی تاثیر گذار بر کار و روش کارکرد سازمان‌ ها را بررسی کنند. مدرک جامعه شناسی می‌ تواند دانشجویان را به سمت شغل های موفق در مشاوره ، تحقیق های کاربردی، تحقیق های اندازه گیری، زمان بندی های شهری، محافظت های بهداشتی ، درس دادن، مدیریت شغل ها، تجزیه و تحلیل دِیتا ها و از بخش های دیگر اعزام دهد.
 • به قاطعیت، می توان گفت که رشته جامعه شناسی رویکرد تحقیق کردن علوم انسانی برای اقشار بسیار مفید است:
  • کسانی که به دنبال درک جامعه‌‌‌‌ شناسی از پدیده‌‌ های مختلف اجتماعی اطراف خودشان هستند.
  • خبرنگارها، نویسندگان و گزارشگرانی که موضوع مورد مطالعه‌‌ آن‌ ها که دارای اندازه های اجتماعی و فرهنگی است.
   • فارغ التحصیلان این رشته و گرایش پژوهشگری در چه صنایعی می توانند شاغل باشند؟

  • از آنجایی که فارغ‌‌ التحصیلان رشته جامعه شناسی که دارای نگرش جامعه‌‌ شناسی و درک موضوعات فرهنگی هستند، سبک های جذب تقریبا گسترده را در شغل های دولتی دارند و شرط بر اینکه این نگرش و تنومندی را به خوبی در خود پدید‌‌ آورده باشند ، می‌ توانند در این شغل ها جذب شوند. و البته به دلیل حد و حدودی که در جذب نیرو و در دستگاه‌‌ های دولتی ، به ویژه در شهر های بسیار کوچک ، بعضی از فارغ‌‌ التحصیلان این حیطه جذب کار های نا مرتبط با چهار چوب تحصیلی و تخصصی خودشان می‌‌ شوند. در این بخش می‌ توان گفت:
بیشتر بخوانید!
اوج یادگیری و آینده موفق با مهندس امیر مسعودی

فارغ‌ التحصیل ها در این رشته می‌ توانند به عنوان کارشناسان تحقیق در دستگاه‌‌ های دولتی و عمومی وارد پیشروی بشوند.

همینطور می‌‌ توانند به عنوان یک محقق گر حرفه‌‌ ایی در سازمان ها و موسسه ها‌‌ی تحقیقی به امر پژوهش در حیطه های اجتماعی بپردازند.

به عنوان یک سر شناس در روابط عمومی و سازمان‌‌ های کارشناسی بخش بازرسی فعالیت می کنند.

به عنوان یک خبرنگار در ناحیه های اجتماعی و فرهنگی و به عنوان کارشناس اجتماعی سیستم های متفاوت فعالیت چدنانی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×