کنکور هنر

ویژگی کنکور هنر

ویژگی کنکور هنر

کنکور هنر، یک کنکور تخصصی و بسیار بسیار جذاب است. کسانی که کنکور هنر می‌‌دهند، عاشق و دلباخته این رشته هستند، به همین خاطر با دست پر و اطلاعات بالایی وارد کنکور می‌شوند.

همه ساله تعداد زیادی از دانش آموزان ریاضی و تجربی به خاطر علاقه خود به این رشته در این کنکور شرکت ‌کنند. گاهی در کنار رشته اصلی خود، و گاهی هم به صورت تغییر رشته.

برخلاف تصور عده زیادی از افراد جامعه، کسانی که شرکت در کنکور هنر را انتخاب ‌کنند، کار دشواری را پیش رو خواهند داشت که علاقه به هنر، این راه هر چند دشوار را برایشان تسهیل خواهد کرد.

 

شرایط ثبت نام

لازم است بدانید که براساس قانون مصوبه وزارت آموزش و پرورش امکان ثبت نام در پیش دانشگاهی هنر برای دیپلمه ها بدون شرکت در امتحانات تغییر رشته وجود دارد! هر چند که این شرایط برای پسران به دلیل معافیت تحصیلی برای خدمت سربازی کمی متفاوت است و با سال و ماه تولد ایشان ارتباط مستقیم دارد. اما داوطلبان به راحتی می توانند با ثبت نام در پیش دانشگاهی های معرفی شده ی مجاز در بهمن ماه، مدرک پیش دانشگاهی هنر خود را به صورت داوطلب آزاد در خرداد سالِ کنکور خود اخذ نمایند. (پس اگر در امتحانات تغییر رشته شرکت نکرده اید، نگران نباشید!)

قبولی در کنکور هنر

کنکور هنر معمولاً یکی از کنکورهایی است که چندان جدی گرفته نمی‌شود و از گرایش‌های مختلف (ریاضی، تجربی، انسانی و …) برای قبولی در آن شرکت می‌کنند. اما واقعیت این است که قبولی در کنکور هنر چندان هم ساده نیست. چون ظرفیت کنکور هنر بسیار محدود است و تعداد دانشگاه‌ها و ظرفیت رشته‌های آن بسیار کم است. بنابراین رقابت در میان رتبه‌های برتر – که فرصت قبولی در رشته‌های پرطرفدار را دارند – بسیار بالاست. به صورت خلاصه می‌توان ویژگی‌های کنکور هنر را بدین صورت بیان کرد:

 • تعداد داوطلبان کم
 • ظرفیت کم رشته‌ها
 • امکان شرکت در آزمون برای همه‌ی رشته‌ها

خوشبختانه یا متأسفانه هر سال کنکور هنر با سال قبل از خود تفاوت دارد. سؤالات تنها از منابع معرفی شده سازمان سنجش طرح نمی شود و بسیاری از سؤالات از منابعی غیر از کتاب های درسی طرح می شود. گستردگی مطالب و منابع، شیوه ای خاص برای مطالعه و برنامه ریزی را می طلبد تا منجر به موفقیت شود. این مسئله بیش از آنکه نگران کننده باشد، خوشحال کننده است. زیرا افراد کمی به این منابع و مشاوره دسترسی دارند و همین مسأله شانس موفقیت شما را بیشتر می کند.

 

برای شرکت در کنکور هنر مانند دیگر گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی و زبان می توان با داشتن مدرک پیش دانشگاهی (نظام قدیم و یا جدید) و یا فوق دیپلم(مدرک کاردانی) در این آزمون شرکت کرد. این گروه آزمایشی جزوه رشته های شناور به حساب آمده و داوطلبان گروه های آزمایشی دیگر نیز می توانند در این کنکور شرکت نمایند.

پیش دانشگاهی هنر ارتباط زیادی با کنکور هنر ندارد! از ٧درس تخصصی کنکور هنر، فقط چند تست در ٢عنوان درس تخصصی کنکور هنر طرح می شود. در صورتیکه در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی بیشتر سؤالات کنکور از مقطع پیش دانشگاهی طرح می شود.

بیشتر بخوانید!
جدیدترین تدریس مهندس امیر مسعودی در فیزیک

 

درس های پیش دانشگاهی هنر

سیر هنر در تاریخ 1و2، کارگاه هنر1و2، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی، آشنایی با رشته های مختلف هنری، انسان-فضا-طراحی و… وجود دارد که غالباً در کنکور هنر فقط 5 سؤال معادل 3% از کل سؤالات اختصاصی را پوشش می دهد! از طرف دیگر، دروسی مانند کارگاه هنر 1و2 و انسان-فضا- طراحی شامل انجام کارهای عملی در طی سال تحصیلی است که موجب می شود داوطلب کنکور علاوه بر روزهایی که به مدرسه می رود در زمان های باقیمانده مشغول انجام کارهای عملی باشد.

 

درس های عمومی کنکور هنر

زبان و ادبیات فارسی، عربی، معارف اسلامی(یا دفترچه اقلیت های مذهبی) و زبان خارجی است که شامل همه ی گروه های آزمایشی می شوند.

 

زیرگروه های تخصصی کنکور هنر

کنکور تخصصی هنر شامل پنج زیر گروه است که با توجه به رشته مورد علاقه هنرجو ضرایب عناوین کنکور در دروس اختصاصی در آن ها متفاوت است.

 

زیر گروه۱

هنرهای تجسمی شامل رشته‌های ارتباط تصویری(گرافیک)، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، طراحی صحنه، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی و کاردانی آموزش هنرهای تجسمی.

زیر گروه۲

طراحی صنعتی

 

زیر گروه۳

میراث فرهنگی و باستان شناسی شامل رشته‌های حفاظت و مرمت آثار تاریخی، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، راهنمای موزه‌ها و بناهای تاریخی، موزه داری، مردم شناسی، مرمت آثار تاریخی و باستان شناسی.

 

زیر گروه۴

هنرهای نمایشی شامل رشته‌های تلویزیون و هنرهای دیجیتالی در دو گرایش انیمیشن و گرافیک رایانه ای، تولید سیما، سینما (شامل گرایش‌های کارگردانی، فیلم‌برداری، فیلم‌نامه نویسی و تدوین)، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، ادبیات نشی، بازیگری تئاتر و نمایش عروسکی.

 

زیرگروه۵

هنرهای موسیقی شامل رشته‌های آهنگ‌‌سازی، موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی.

 

در هر کدام از این زیر گروه ها دروسی خاص با توجه به ضرایب شان اهمیت بیشتری پیدا می کند. که شما با استفاده از جدول زیر می توانید متوجه شوید که برای قبولی دررشته ی مورد علاقه خود، لازم است کدامیک از دروس تخصصی کنکور هنر را بیشتر مطالعه کنید.(البته فراموش نشود که در دفترچه توضیحات سازمان سنجش در فرمول محاسبه نمره تراز کل هنرجویان، دروس تخصصی در صورت کسر مربوطه و قبل از جمع شدن با تراز دروس عمومی، ضربدر٣ می شوند. پس شما هم تمامی ضرایب دروس تخصصی را در ٣ ضرب کنید و به کم ضریب ترینِ آنها نیز اهمیت دهید:

 

نام درس                                زیرگروه1                  زیرگروه2                 زیرگروه3                زیرگروه4                  زیرگروه5

درک عمومی هنر                          4                           3                          3                          3                          3

بیشتر بخوانید!
آموزش خلاصه نویسی ادبیات و زبان فارسی(کنکور آسان است)

درک عمومی ریاضی فیزیک             1                           3                           1                         1                          1

ترسیم فنی                                 1                           2                           2                         1                          1

خلاقیت تصویری و تجسمی             4                           4                           2                        2                           1

خلاقیت نمایشی                          1                           1                           1                         4                          1

خلاقیت موسیقی                         1                           1                           1                         1                          4

خواص مواد                                 1                           1                           1                          1                          1

 

آزمون مرحله دوم

مورد بعدی که باعث تمایز کنکور هنر از سایر گروه های آزمایشی می شود، آزمون عملی یا آزمون مرحله دوم است. برای پذیرش در اکثر رشته های کنکور هنر لازم است تا شما به مصاحبه گران یا داوران و مصححین ثابت کنید که توانایی و اطلاعات لازم برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود را دارید.

رشته های که در کنکور هنر آزمون عملی دارند:

 • آهنگسازی
 • ادبیات نمایشی
 •  ارتباط تصویری
 •  بازیگری
 •  طراحی پارچه
 •  طراحی صحنه
 •  طراحی صنعتی
 •  طراحی لباس
 •  عکاسی
 •  کاردانی هنرهای تجسمی
 • کتابت و نگارگری
 •  مجسمه سازی
 •  نقاشی
 •  نمایش عروسکی
 •  نوازندگی موسیقی ایرانی
 •  نوازندگی موسیقی جهانی

رشته های متمرکز آزمون عملی ندارند و پذیرش در این رشته ها تنها با رتبه و سوابق تحصیلی صورت می گیرد. مانند:صنایع دستی، کارشناسی فرش، سینما و… .

برای قبولی در کنکور معدل شما در دبیرستان یا هنرستان به هیچ عنوان ملاک قبولی یا عدم قبولی شما نیست. این باورهای غلط را دور بریزید. سال کنکور، سالی متفاوت است. بیش از هر چیز برای موفقیت، نگرش شما به موفقیت، سلامت روحی و یک برنامه ریزی صحیح می تواند تضمین کننده موفقیت شما باشد. کافیست به کسانی که این راه را رفته اند و موفق شده اند اعتماد کنید و بدانید هر موفقیتی حاصل چارچوب ذهنی درست شماست.

مطمعنا لازم است، شما همه‌ی دروس را مطالعه کنید و به همه‌ی دروس پاسخ دهید، حتی اگر در این دروس درصد پایینی را کسب می‌کنید، مطمئن باشید این درصد پایین شما بسیار بالاتر از پاسخ ندادن شما و کسب درصد صفر در این دروس در کنکور خواهد بود. پس بسیار مهم است که هیچ درسی را رها نکنید و همه‌ی درس‌ها را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید!
بهترین برنامه ریزی کنکور آسان است برای مهر نود و هشت را از ما بخواهید

و اما مسئله‌ی مهم دیگر که داوطلبان رشته‌ی ریاضی و تجربی هنگام تغییر رشته به هنر با آن مواجه می‌شوند حجم بسیار زیاد منابع مطالعاتی کنکور هنر است. به راستی چگونه می‌توان فقط برای یک درس مثل درک عمومی هنر بیش از 10 کتاب را مطالعه کرد و تمامی مطالب این کتاب‌ها را به خاطر سپرد. اعتقاد من این است که قطعاً بدون یک برنامه‌ریزی دقیق از این کار بر نخواهیم آمد. برنامه ی کنکور آسان است این امکان را برای شما فراهم آورده که هر کتاب را حداقل سه بار در طول سال تحصیلی مطالعه کنید.

 

امتحان نیمه‌متمرکز

پذیرفته شدن در برخی از رشته‌های گروه هنر مثل طراحی صنعتی، ارتباط تصویری، نمایش، کتابت و نگارگری، آهنگسازی و … مستلزم پذیرفته شدن در دو مرحله کنکور است. مرحله‌ی اول، مرحله‌ای است که تمامی داوطلبان گروه هنر در این مرحله شرکت می‌کنند و بین همه‌ی آن‌ها مشترک است که این مرحله شامل امتحان تستی دروس عمومی (ادبیات و زبان فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی) که بین داوطلبان رشته‌های ریاضی، تجربی و هنر مشترک است و امتحان تستی دروس اختصاصی (درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد) می‌باشد.

 

مرحله‌ی دوم که برای برخی از رشته‌ها برگزار می‌شود:

دانش‌آموزانی که مایل به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های نیمه‌متمرکز (یا رشته‌های دارای امتحان عملی) هستند، باید ابتدا در مرحله‌ی اول پذیرفته شوند و حد نصاب شرکت در امتحان عملی را برای رشته‌ی مورد نظرشان کسب کنند. در نیمه‌ی مردادماه هر سال معمولاً رتبه‌هایی که دانش‌آموزان در مرحله‌ی اول کنکور سراسری کسب کرده‌اند اعلام می‌شود و دانش‌آموزان بر حسب رتبه‌ی اکتسابی خود انتخاب رشته می‌کنند. در اواسط شهریورماه نتایج برای کسانی که رشته‌های متمرکز را انتخاب کرده‌اند اعلام می‌شود، اما دانش‌آموزانی که در کنار رشته‌های متمرکز، رشته‌های نیمه‌متمرکز را هم انتخاب کرده‌اند اگر در رشته‌های متمرکز هم قبول شده‌اند، باید در این رشته‌ها ثبت‌نام کنند و در عین حال منتظر جواب امتحان نیمه‌ متمرکز خود باشند به عبارت دیگر باید منتظر باشند تا ببینند که آیا حد نصاب شرکت در امتحان عملی یا امتحان نیمه‌متمرکز را کسب کرده‌اند یا خیر؟

این نتایج معمولاً در اواخر مهرماه منتشر می‌شود. امتحان عملی معمولاً در آبان‌ماه و آذرماه به صورت تخصصی برای هر رشته برگزار می‌شود. در گزینش نهایی هر یک از رشته‌های نیمه‌متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتایج مرحله‌ی دوم نیز ملاک قرار داده می‌شود و اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی در اواخر دی‌ماه اعلام می‌شود. داوطلبان پذیرفته شده در مرحله‌ی دوم می‌توانند از بهمن‌ماه مشغول به تحصیل در دانشگاه شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×