معرفی رشته هنر ارتباط تصویری

معرفی رشته هنر ارتباط تصویری

معرفی رشته هنر ارتباط تصویری

گروه هنر یکی از گروه های آزمایشی کنکور سراسری است. سالانه داوطلبان متعددی را از کشور به خود جذب می کند. هر کدام از گروه های آزمایشی دارای تعداد رشته هستند که این رشته ها دارای شرایط پذیرش با کنکور یا براساس سوابق تحصیلی می باشد. رشته های بدون کنکور هنر شاید به نظر برسد که شرایط اسان تری نسبت به رشته های با آزمون هستند. ممکن است خیلی طرفدار هم نداشته باشند. اما به صورت کلی رشته های با کنکور هنر جزو رشته های پرطرفدار در زیر گروه  های کنکور هنر هستند و رقابت برای پذیرش در آن ها بسیار فشرده است.

مهم ترین کاری که داوطلبان باید بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و یا برای شرکت در رشته های بدون کنکور انجام دهند، بحث انتخاب رشته است. برای انتخاب رشته درست، شناخت دقیق و کامل رشته ها ضرورت دارد. ما نیاز به معرفی کامل رشته های گروه هنر با جزئیات داریم تا بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم زیرا هر کسی معیاری برای انتخاب رشته مورد علاقه خود دارد و به دنبال رسیدن به اهداف مورد نظر خودش است. هدف تعدادی دیگر از آنها در س خواندن برای لذت بردن و پرورش استعدادهایشان است. پس باید رشته ای را لنتخاب کنند که با هدفشان همخوانی داشته باشد و نیازشان را برطرف کند.

در این مقاله می خواهیم از جهات مختلف به معرفی رشته ارتباط تصویری بپردازیم.

در ادامه به معرفی رشته هنر ارتباط تصویری که یکی از رشته های مهم و پرطرفدار گروه هنر است، می پردازیم. این معرفی شامل آشنایی کامل با رشته، وظایف فارغ التحصیلان رشته و حوزه های کاری آنان، دوره تحصیل رشته ها، آینده تحصیل رشته های هنر، وضعیت اشتغال، مزایا و معایب و … است.

بیشتر بخوانید!
اوج یادگیری و پایه دهمی ها

رشته ارتباط تصویری (گرافیک)

مثال: تابلوی اول از وجود یک رستوران خبر می‌دهد. تابلوی دوم می‌گوید که در اینجا یک جایگاه سوخت‌رسانی است. البته این اطلاعات به زبان نوشتاری بیان نشده است. چرا که امروزه با وجود صد زبان و ۵ هزار گویش، نمی‌توان برای معرفی مراکز و مکان‌های مختلف از زبان نوشتاری استفاده کرد. بلکه این زبان تصویری است که با ساخت علائم و نشانه‌ها‌ در جاده‌ها و هتل‌ها، پیام‌ها را سریعتر انتقال می‌دهد. نباید تصور کرد که زبان تصویری یا به عبارت دیگر ارتباط تصویری، تنها به ساخت علائم تصویری می‌پردازد بلکه هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار وسیعی را دارد که از آن جمله می‌توان به نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه‌های آماری، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه‌آرایی و… اشاره کرد. به زبان دیگر همه ی طر‌ح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می‌باشند.

هدف‌ رشته‌ ارتباط‌ تصویری‌ آموزش‌ این‌ هنر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ است. در واقع رشته ارتباط تصویری توانایی‌های‌ دانشجویان‌ در امور تبلیغات‌ فرهنگی‌ یا تجاری‌ را ارتقا می‌دهد که‌ در این میان تبلیغات‌ فرهنگی‌ شامل‌ تصویرسازی‌ کتب‌، ساخت‌ پوستر، تبلیغات‌ برای‌ نشریات‌ و صفحه‌آرایی‌ آنها، آگهی‌های‌ مطبوعاتی‌ می‌شود. ارتباط‌ تصویری‌ دارای‌ شاخه‌های‌ دیگری‌ مانند آرم‌سازی‌، انیمیشن‌ و طراحی‌ راهنمای‌ محیطی‌ است.

توانایی‌های‌ لازم:

دانشجوی‌ ارتباط‌ تصویری‌ باید علاوه‌ بر خلاقیت‌، عاشق‌ این‌ کار بوده‌ و طراحی‌ قوی‌ و زبردست‌ باشد. چون‌ طراحی‌ اساس‌ کار یک‌ گرافیست‌ است‌ و باید با رنگ‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ تکمیل‌کننده‌ فرم‌ آشنا باشد. همچنین‌ یک‌ طراح‌ باید با شاخه‌های‌ مختلف‌ هنری‌ آشنایی‌ کامل‌ داشته‌ باشد. چون‌ یک‌ گرافیست‌ امکان‌ دارد از تکنیک‌های‌ عکاسی‌، چاپ‌، خوشنویسی‌، نقاشی‌، طراحی‌ صنعتی‌، اصول‌ و مبانی‌ صنایع‌ دستی‌ در کارش‌ استفاده‌ کند‌ و پیام‌ مورد نظرش‌ را به‌ مرحله‌ اجرا برساند. بالاخره‌ هنرمند این‌ رشته‌ لازم‌ است‌ با علومی‌ مثل‌ جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌، بازاریابی‌ و ادبیات‌ آشنا باشد. زیرا یک‌ پیام‌ تبلیغاتی‌ باید با توجه‌ به‌ مخاطب‌ آن‌ ساخته‌ شود؛ یعنی‌ باید توجه‌ داشت‌ که‌ مخاطب‌ این‌ پیام‌ از نظر فرهنگی‌، اقتصادی‌ و خواسته‌ها و علایق‌ در چه‌ سطحی‌ است‌. لازم به ذکر است علاوه‌ بر آزمون‌ علمی‌، استعداد و خلاقیت‌ دانشجویان‌ در یک‌ آزمون‌ عملی‌ سنجیده‌ می‌شود. در موسسه کنکور آسان است برای رشته های هنری آموزش های مختص به آنها در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید!
اساتید برنامه تلویزیونی اوج یادگیری

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌:

برای‌ یک‌ فارغ‌التحصیل‌ ارتباط‌ تصویری‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ وجود دارد چون‌ تنها بخشی‌ از کار او تبلیغات‌ می‌باشد. این‌ در حالی‌ است‌ که‌ تبلیغات‌ محدوده‌ خاصی‌ ندارد و از تبلیغ‌ یک‌ خودکار گرفته‌ تا تبلیغ‌ یک‌ کالای‌ فرهنگی‌ در حیطه‌ دانش‌ متخصص ارتباط تصویری می‌گنجد. از سوی‌ دیگر تصویرسازی‌ و طراحی‌ روی‌ جلد کتب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ آرم‌ و نشانه‌ نیز در حیطه‌ کار یک‌ متخصص‌ ارتباط‌ تصویری‌ قرار دارد. در کل‌ باید بگوییم‌ که‌ در ایران‌ دو شاخه‌ عمده‌ کاری‌ برای‌ یک‌ گرافیست‌ وجود دارد. یکی‌ چاپ‌ و انتشارات‌؛ یعنی‌ طرحی‌ که‌ در نهایت‌ با چاپ‌ و تولید انبوه‌ سروکار دارد مثل‌ تصویرسازی‌ کتاب‌، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌ و روزنامه‌ها و تهیه‌ پوستر و بروشور و دیگری‌ گرافیک‌ تلویزیونی‌ است‌؛ یعنی‌ گرافیست‌ تعیین‌ می‌کند که‌ برای‌ مثال‌ مجری‌ تلویزیون‌ چه‌ لباسی‌ با چه‌ رنگی‌ بپوشد که‌ هم‌ مناسب‌ باشد و هم‌ تفاوت‌ رنگ‌ها در گیرنده‌ها به‌ خوبی‌ مشخص‌ گردد.

به نظر می رسد بازار کار گرافیستان بیکار اشباع شده است. این رشته به دلیل نیاز به پرینت و پلات به تعداد زیاد و نیاز به خرید رنگ و قلمو و ابزار های طراحی رشته ای بسیار پر خرج برای دانشجو است.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل:

طراحی‌ پایه‌، مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ حجم‌سازی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، تاریخچه‌ کتابت‌، خوشنویسی‌، عکاسی‌ پایه‌، ارتباط‌ تصویری‌، چاپ‌ دستی‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، تصویرسازی‌، کارگاه‌ عکس‌ رنگی (انسان‌،طبیعت‌وطراحی‌) ، تجزیه‌ و تحلیل‌ هنرهای‌ تجسمی‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ معاصر، تجزیه‌ و تحلیل‌ آثار ارتباط‌ تصویری‌، چاپ‌ ماشینی‌، تصویر متحرک‌، طرح‌ عملی‌ جامع‌، پروژه‌ نهایی‌. در طول دوره دانشگاه علاوه بر دروس تئوری چهار تا هشت کارگاه را باید بگذرانند که در آنها اطلاعات پیشرفته تری در اختیار دانشجو قرار می دهند.

بیشتر بخوانید!
برنامه ریزی رایگان کنکور آسان است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×