معرفی رشته های روانشناسی

از معرفی رشته های روانشناسی یک رشته تقریباً معقول و به صرفه است که هنوز به نتیجه کامل و تمام نرسیده است قاعدتا باشگاه  روانشناسی آمریکا تا به حال 52 زمینه مختلف روانشناسی را به خود معرفی کرده است اما به علت تفاوت رفتارهای مختلف انسان و تنوع زمینه هایی که در حال به وجود آمدن است امکان این را دارد که این تعداد بیشتر نیز شود. به علت ارتباطات روانشناسی با موضوعاتی که مثل زیست شناسی، فلسفه، انسان شناسی و جامعه شناسی، رشته های جدید پُر کاربرد این علم در حال شکل گیری و تحول است.

اما رشته هایی که تکامل بیشتری را پیدا کرده اند و در خیلی از مراکز آموزشی درس داده می شود. رشته روانشناسی به تدریج در جامعه امروزی روایج داشته و معمولا رتبه های برتر کنکور سراسری در این رشته پذیرفته می شوند. این رشته یکی از محبوب ترین از رشته های علوم انسانی است که نه تنها از جهت کار و از نظر شغلی در آینده، جهت اینکه در زندگی شخصی فرد بسیار باز گشاست و دانشجویان در این  رشته روانشناسی انواع مهارت های لازم برای سلامت روان انسان را یاد خواهد گرفت.

دانشجویان کارشناسی رشته روانشناسی فعالیعت خود را در این مقطع بسیار می کنند تا با فرآیند های انتزاعی انسان مثل تفکر، درک ها، احساسات، حافظه، هیجان، انگیزشی ، و هر آنچه غیر قابل دیدن است و رفتارهای انسانی از ساده ترین رفتار مثل راه رفتن و مشاهده کردن تا پیچیده ترین آن ها، آشنایت پیدا کنند. این نوع از رشته های روانشناسی علمی است که می تواند در همه حوزه ها مثل حوزه های تحصیلی، اشتغالی ، تربیت فرزندان، خانواده، مدیریتی، بحران ها، و … فعالیت می کنند و به پیشگیری، آموزش و درمان آسیب های روانی و روحی بپردازند.

بیشتر بخوانید!
برنامه ریزی ویژه عید نوروز { برنامه ریزی عیدانه }

گرایش معرفی رشته های روانشناسی

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو ها به خوبی آگاه هستند که برای انتخاب رشته ‌ی صحیح، شناخت کامل رشته‌ ی روانشناسی ،گرایش ‌های آن، دانشگاه‌ های قوبل کننده و تعداد ظرفیت دانشجویانی که در هر دانشگاه پذیرفته می شوند، ضروری است. با مطالعه‌ ی این مقالات که به معرفی گرایش ‌های ارشد روانشناسی1400 می‌پردازد، داوطلبان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی، پیش از انتخاب رشته، می‌توانند درباره‌ی این رشته و گرایش ‌های آن اطلاعات کامل و بدرد بخور را به دست بیاورند.  باید بگوییم که برای ادامه تحصیل در بدون کنکور ارشد روانشناسی با شرایط مختص به ویژه ای برای شما همراه است و به همین سادگی ها هم نیست. برای اطلاع از شرایط تحصیل بدون کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی در سایت تحصیلی کنکور95 با موضوع و نمونه سوالات امتحانی همراه ما باشید.

معرفی رشته روانشناسی وضعیت ادامه تحصیل در مقطع های بالاتر

فارغ التحصیلان کارشناسی در رشته روانشناسی می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و قبول شدن در این آزمون در هر یک از گرایش های روانشناسی در ارشد شامل می شوند مثله : روانشناسی کلینیکی ، روانشناسی عمومی، اندازه گیری روان شناختی ، روانشناسی صنعتی سازمانی ، روانشناسی تربیتی ، و آموزش‌ و پرورش‌ کودکان‌ استثنائی‌ که انتخاب رشته می کنند و در صورت قبولی ادامه تحصیل می دهند. همچنین برای رشته روانشناسی یکی از رشته های مهم و خوب برای مهاجرت است و دانشگاه های بهتر دنیا در این رشته در کلیه مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشجو پذیرفته می شود.

بیشتر بخوانید!
برنامه تلویزیونی یادگیری آسان شبکه چهار سیما

کارشناسی ارشد روانسنجی

مقطع کارشناسی ارشد روانسنجی از بین گرایش های زیر مجموعه روانشناسی هاست ، که کمترین پذیرش را دارد. از سوی دیگر به دلیل چگونگی این گرایش که بسیار وابسته به درس هایی مثل آمار و اندازه گیری روان شناختی است و از محبوبیت پایینی برخوردار است. تمام هواس و تمرکز این گرایش ، بر روی سنجش و اندازه گیری رویکرد های روانشناختی افراد مانند ویژگی های شخصیتی یا افکار است. برای همین شناخت کامل از ابزار های روانشناسی مثل پرسشنامه ها استیضاح ها و نحوه نمره گذاری آن ها از لازمه های این رشته است. از دیگر کاربردهای این رشته در بهینه سازی  و ساخت یا رفتار کردن پرسشنامه های روانشناختی است.

هدف از پذیرش و تربیت افراد جامعه در مقطع کارشناسی ارشد روانشناختی سنجش و اندازه گیری به دلایل متفاوتی می باشد.

  • منتخب افراد با کفایت چه در موسسات آموزشی و چه در شغل های تخصصی و دولتی از طریق سنجیده کردن دقیق خصوصیات افراد
  • رتبه بندی افراد از نظر استعداد و جزئیات روانی در گروه های بسیار متفاوت از طریق سنجش توانایی ها و خصوصیات اخلاقی و روانی
  • طبقه بندی کردن و جایگزینی افراد و یا تغییر و تحول مشاغل آن ها از طریق سنجش خصوصیات انتزاعی و اخلاقی افراد
  • ارزیابی کردن و کفایت تخصصی و آموزشی برای بر عهده گرفتن مدرک و مجوز کار
  • ارزشیابی تحصیلی
  • بهره گیری از کارشناسی ارشد روانشناسی در امور تحقیق و تفتیش
  • استفاده از مقطع کارشناسی ارشد روانسنجی در ارزیابی ورودی و خروجی سازمان ها و نهادها
  • بر عهده گیری از مقاطع تحصیلی کارشناس ارشد از طریق روان سنجی برای تهیه کنکورهای استاندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×