معرفی رشته زیست شناسی

از معرفی رشته زیست شناسی که در مقاطع تحصیلی و همینطور در علوم تجربی ذکر شده است مربوط به این است که از طریق رشته های تجربی می توان به این نوع از زمینه ها در مقاطع دانشگاهی هم بهره برد در این واسطه رشته های زیست شناسی علاوه بر دانش تئوری که در بحث کنکور مورد استفاده قرار میگیرد از آن‌ جایی که این رشته نیاز به اطلاعات بسیار وسیعی دارد و وجود آن پژوهشی و تحقیقاتی است،

حافظه قوی و درک بسیار بالا، دقت کافی به جزئیات، اراده قوی، صبر و تداوم کافی برای انجام تحقیق ها، تسلط بر زبان انگلیسی برای بهره‌مند سازی از منابع دیگر روز دنیا و علاقه مفرط و پیگیری زیاد از جمله مسئله هایی هستند که به موفقیت فرد کمک زیادی خواهند کرد. فردی که کنجکاو است، سوال برایش مطرح می شود و به اطراف خود با دقت و توجه دقیق نگاه می‌کند، و ملزم به طراحی سوالاتی است که بر اساس آن‌ ها فرضیه‌ ها و در اتمام روند پژوهش شکل خواهند گرفت. از طرفی خلاق بودن یک بیولوژیکیست یا زیست شناسی، برای طراحی روش‌ های آزمایش و راه رسیدن به پاسخ صحیح اهمیت بسیاری دارد.

از بهترین معرفی رشته زیست شناسی با اقتدار در تجزیه و تحلیل در کنار قوی ترین حافظه، به یک زیست شناس این کمک را می‌کند تا با در کنار هم قرار گرفتن علم مبانی خود بتواند به تعریف و تمجید و رفع مسئله بپردازد. اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته زیست شناسی را دارید، نباید از هیچ ورطه واهمه ایی داشته باشید. در تمامی رشته های علوم تجربی، رسیدن به جواب یک موضوع غیر قابل پیش‌ بینی است. انجام دادن  آزمایشات زمان زیاد، کار را بلا وقفه و صبر زیادی را می‌ طلبد و شکست اصلی در این رشته زیست شناسی، نا امید شدن است.

بیشتر بخوانید!
جمع بندی درس زیست شناسی (کنکور آسان است)

مزایا و معایب معرفی رشته زیست شناسی

از مزایا و معایب در این رشته می توان نهایت استفاده در نمونه سوالات امتحانی که در کنکور مطرح می شود را ارزیابی نمود در کنکور95 با بهره گیری از این نوع مقالات در رشته ی زیست شناسی که زیر شاخه آن رشته تجربی می باشد می توانید از ترفند این نوع گرایش بهره خاص را ببرید. رشته زیست شناسی یکی از منحصر به فرد ترین رشته های خوب علوم تجربی است چراکه بیشتر با محیط زیست موجودات کار دارد. این نوع از رشته زیست شناسی زمان بسیاری از زندگی خود را صرف مشاهده و حضور در طبیعت می کند که باعث آرامش می شود و از حیطه های شهری شلوغ دور است.

رشته زیست شناسی متناسب به رشته های پر پیچ و تاپ و پرطرفدار علوم تجربی از نظر عملکرد بازار کاری چندان خوبی برخوردار نیست و کسب موقعیت شغلی خوب مشروط به تلاش و تبحر های زیست شناسی است. علاوه بر این که در این کار توقع بین زیست شناسان وجود دارد که مانند یک شمشیر دو لبه تیز است؛ هم می تواند بعضی از بیولوژیکی ها را از پرخاش به در کند و هم می تواند باعث قدرت انگیزشی بیشتر در کار شود. همچنین زیست شناسان بعضی اوقات در چنین شرایطی با حیوانات خطرناکی کار می کنند که امکان ابتلا به بیماری ها و مرض های واگیر دار، برخورد با پرتو های گزیده بودن و بریدگی و گازگرفتگی وجود دارد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیلان رویکرد های رشته زیست شناسی با توجه دقیق به رویکرد خود می توانند در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. فارغ التحصیلان گرایش های رشته زیست شناسی با توجه به این نوع از گسترش فیزیولوژیکی گیاهی، قاعده مند و بوم شناسی گیاهی، زیست شناسی برای پیدایش گیاهی می توانند در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند.

بیشتر بخوانید!
هفت دلیل برای حذف برخی مباحث درسی(کنکور آسان است)

فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی جانوری می توانند در این مقطع کارشناسی ارشد از گرایش های فیزیولوژی جانوری، بیوسیستماتیک ، و زیست شناسی سلولی و پیدایشی ادامه تحصیل دهند

فارغ التحصیلان گرایش زیست شناسی زیست دریایی می توانند حتی در مقطع کارشناسی ارشد در همین گرایش می توانند ادامه تحصیل دهند

فارغ التحصیلان گرایش زیست شناسی سلولی مولکولی می توانند در همین سطح مقطع کارشناسی ارشد در رشته های زیست فناوری گرایش باکتری ، زیست فناوری دریایی، بیوفیزیک، بیوشیمی، میکروبیولوژی، ژنتیک، و علوم سلولی و مولکولی ادامه تحصیل دهند.

.

بازار کار و درآمد رشته زیست شناسی

به دلیل وسیع بودن رشته زیست شناسی بازار کار متنوعی در این زمینه وجود دارد و زیست شناسان با تلاش کردن ، خلاقیت، و تَبَحُر می توانند در مرکز های دولتی یا خصوصی اشتغال به کار شوند.

فارغ التحصیلان رشته های زیست شناسی گیاهی می توانند حتی به عنوان دبیر زیست شناسی هم در مدرسه ها اشتغال به تدریس شوند. همچنین آن ها می توانند در مرکز های تحقیقاتی کشاورزی  زیستی، ژنتیکی و بیولوژیکی، فضای سبز سازمان شهرداری، موزه های ملی تاریخی،  پیشه های تولیدی کشت و انتشار گیاهان زینتی، دارویی، و جهاد کشاورزی اشتغال به کار شوند.

فارغ التحصیلان از رشته های زیست شناسی دریایی می توانند در مرکز های پرورش ماهی مشغول به کار شوند. همچنین آن ها می توانند در مرکز های پژوهشی ارزش مواد غذایی دریایی یا تحقیق و بهره برداری از آبزیان که در حال منقرض هستند مشغول به کار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×