معرفی دانشگاهای هنر

معرفی دانشگاه های هنر | دانشگاه هنر تهران

معرفی دانشگاه های هنر

 

 معرفی دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر تهران یک دانشگاه دولتی در شهر تهران می باشد که بزرگترین دانشگاه برای تحصیل در رشته های هنری در کشور ایران می باشد. این دانشگاه در سال 1358 با ادغام 5 موسسه آموزشی عالی هنر قبل از انقلاب تشکیل شد که این موسسات عبارتند از: دانشکده هنرهای دراماتیک، دانشکده هنرهای تزئینی، دانشگاه فارابی، هنرستان عالی موسیقی و هنرکده موسیقی ملی. این دانشگاه دولتی به صورت دوره های روزانه و شبانه دانشجو می پذیرد.

 

دانشکده های دانشگاه

قدیمی ترین هنرکده، هنرستان عالی موسیقی می باشد که «کلاس موزیک» در سال 1297 به صورت یک مدرسه مستقل از دارالفنون جدا گردید و تحت نظر وزارت معارف درآمد و نام مدرسه موزیک بر آن گذاشته شد. این دانشگاه در سال 1362 بازگشایی و به طور رسمی به فعالیت خود پرداخت.

با گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی، از قبیل ایجاد رشته های متعدد در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و افزایش تعداد دانشجویان، این مجمع دانشگاهی هنر از سال 1370 به نام دانشگاه هنر تهران تغییر یافت و با 4 دانشکده هنرهای کاربردی، هنرهای تجسمی، سینما، تئاتر و پردیس اصفهان به فعالیت خود ادامه داد.

لازم است بدانید که دانشکده موسیقی در سال 1373 و دانشکده معماری و شهرسازی در سال 1380 به مجموعه دانشکده های دانشگاه هنر تهران اضافه شدند.

طبق مصوبه شورای گسترش آموزش عالی دانشکده پردیس اصفهان نیز از سال 1379 از مجموعه دانشکده ها حذف شد.

برای معرفی دانشگاه های هنر تهران می توان در زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی از جمله برنامه ریزی و برگزاری دوره دکترای پژوهش هنر اشاره کرد که برای اولین بار در کشور ایران برگزار شده است.

لازم است بدانید که در حال حاضر تعداد دانشکده های دانشگاه هنر تهران 5 تا می باشد، که در شهرهای تهران و کرج قرار دارند. در مجموع دارای 16 رشته در مقطع کارشناسی، 16 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 3 رشته در مقطع دکترا می باشد.

دانشکده هنرهای تجسمی، از سال 1386 به پردیس ولیعصر و کنار دانشکده هنرهای کاربردی انتقال یافته است. دانشکده های حفاظت و مرمت و دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر در سال 1394 به مجموعه دانشکده های دانشگاه هنر تهران اضافه شدند.

بیشتر بخوانید!
چگونه درصدهای مان را افزایش دهیم؟

معرفی دانشکده هنرهای تجسمی

دانشکده هنرهای تجسمی از سال 1357 در دانشگاه هنر تهران تاسیس شد و برخی دیگر از رشته های دانشگاه فارابی و دانشکده هنرهای تزئینی نیز در این دانشکده تدریس داده می شوند.

این دانشکده در سال 1361 اقدام به ارائه واحدهای درسی به دانشجویان منتقل شده از موسسات ادغامی کرده که 25 واحد درسی تا اتمام دوره تحصیلی داشتند و از سال 1362 فعالیت خود را با رشته های کارشناسی عکاسی، نقاشی و ارتباط تصویری شروع کرد.

این دانشکده تا سال 1358 در تهران در محیطی مشترک با دانشکده هنرهای کاربردی مستقر شد و بعد از این تاریخ به مجموعه کرج منتقل شد ولی در سال 1386 دوباره به تهران منتقل شد و در پردیس ولیعصر دانشگاه هنر تهران واقع شد.

 

معرفی دانشکده سینما و تئاتر

اداره کل هنرهای زیبای کشور ایران در سال 1336 مجوز تاسیس اداره هنرهای دراماتیک را صادر کرد. با صدور مجوز وزارت فرهنگ و هنر سابق، هنرکده هنرهای دراماتیک در سال 1343 تاسیس گردید.

هدف این هنرکده آموزش به افرادی می باشد که در تمام فعالیت های مربوط به نمایش مانند نویسندگی، کارگردانی، دکور و صفحه آرایی و بازیگری علاقه داشته باشند.

پس از مدتی رشته سینما و تلویزیون به این هنرکده اضافه شد و در سال 1349 این هنرکده به نام دانشکده هنرهای دراماتیک تغییر نام و به فعالیت خود ادامه داد. این دانشکده دارای 2 رشته کارشناسی و 4 رشته کارشناسی ارشد می باشد.

 

معرفی دانشکده موسیقی

در پی ادغام این دانشگاه با هنرستان، هنرکده موسیقی و تشکیل مجمع دانشگاهی هنر، رشته موسیقی در مقطع کارشناسی در سال 1368 ایجاد شد و زیر نظر دانشکده هنرهای کاربردی به فعالیت پرداخت.

این دانشکده در سال 1373 به عنوان اولین دانشکده موسیقی در کشور ایران به 2 رشته موسیقی و موسیقی نظامی در مقطع کارشناسی تاسیس شد و در پردیس کرج مستقر گردید.

 

معرفی دانشکده معماری و شهرسازی

فعالیت این دانشکده از سال 1378 در مقطع کارشناسی شهرسازی و در سال 1379 در مقطع کارشناسی معماری در مجموعه پردیس کرج شروع شد. با توسعه دانشکده معماری و شهرسازی، پذیرش دانشجو در مقطع فوق لیسانس معماری در سال 1383 و فوق لیسانس معماری داخلی در سال 1384 شروع شد.

شایان به ذکر است که مقطع فوق لیسانس معماری داخلی برای اولین بار در این دانشکده راه اندازی شد.

بیشتر بخوانید!
معرفی رشته دندانپزشکی ، بازار کار موجود و میزان درآمد

پذیرش دانشجو در رشته برنامه ریزی در مقطع فوق لیسانس در سال 1389 آغاز شد و همچنین در همین سال این دانشکده فعالیت خود را در رشته طراحی صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد و در سال 1391 دوره دکترای تخصصی رشته شهرسازی و در سال 1392 دوره دکترای تخصصی رشته معماری آغاز کرد.

 

معرفی دانشکده هنرهای دراماتیک

وزارت فرهنگ و هنر با پیشرفت سریع هنر و فنون تئاتر، تلویزیون و رادیو و سینما اقدام به تاسیس مدرسه عالی برای تربیت هنرمندان و محققین در این حوزه کرد. در سال 1366 اداره هنرهای دراماتیک برای اولین بار از سوی اداره هنرهای زیبای کشور تاسیس شد و در ماه دی این اداره به هنرکده هنرهای دراماتیک تبدیل گردید سپس به دانشکده هنرهای دراماتیک تغییر نام داد.

 

معرفی دانشکده هنرهای تزئینی

دانشکده هنرهای تزئینی در سال 1339 با هدف ایجاد هنرکده هنرهای زیبا و رفع نیازهای آموزشی هنرجویان و بقیه علاقه مندان به تحصیلات عالی در زمینه هنر تاسیس شد. در سال 1353 نام هنرکده به دانشکده هنرهای تزئینی تغییر یافت.

 

معرفی دانشکده حفاظت و مرمت

دانشکده حفاظت و مرمت در سال 1355 جهت آموزش عالی مرمت بناها و بافت های تاریخی و مرمت اشیا تاریخ در کشور ایران تاسیس شد. پس از انقلاب اسلامی تدریس در مقطع کارشناسی ارشد مرمت در دانشگاه هنر تهران دوباره پیگیری شد.

دانشگاه هنر تهران برای نزدیک به دو دهه به عنوان تنها دانشگاهی می باشد که به آموزش مرمت بناها و بافت های تاریخی و مرمت اشیا فرهنگی می پردازد.

این دانشکده در سال 1394 به عنوان دانشکده تخصصی در زمینه های حفاظت و مرمت به عنوان دانشکده ای تخصصی در سطح تحصیلات تکمیلی و با وجود 4 رشته مرمت و احیا بناها و بافت های تاریخی، اشیا فرهنگی و تاریخی و بافت های تاریخی، مطالعات موزه و هنرهای اسلامی در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترای مرمت اشیا بعد از طی مراحل قانونی راه اندازی شد.

 

معرفی دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی

در حال حاضر دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر تهران با داشتن اساتید عالی در سه رشته پژوهش هنر، تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر و فلسفه هنر در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

بیشتر بخوانید!
طبقه­ بندی آموخته­ ها با ایجاد حصار ذهن به سبک کنکور اسان است

همچنین در آینده ای نزدیک با برنامه ریزی های صورت گرفته، 3 رشته جدید تحت عنوان های حکمت هنرهای دینی، فلسفه هنر و تاریخ هنر در مقطع دکتری به مجموع رشته های ارائه شده در این دانشکده اضافه خواهد شد.

برای قبولی در رشته های هنری به موسسه کنکور آسان است اعتماد کنید.

رشته های ارائه شده

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه های هنر تهران به شرح زیر است:

 1. ادبیات نمایشی
 2.  ارتباط تصویری
 3. تصویرسازی
 4. تصویر متحرک
 5. چاپ
 6. سینما
 7. شهرسازی
 8. برنامه ریزی شهری
 9. برنامه ریزی منطقه ای
 10. آهنگسازی
 11. کارشناسی موسیقی – نوازندگی ساز کلاسیک
 12. کارشناسی حرفه ای موسیقی – نوازندگی ساز ایرانی
 13.  کارگردانی
 14. کارگردانی نمایش
 15. بازیگری
 16. پژوهش هنر
 17.  فلسفه هنر
 18. مدیریت پروژه و ساخت
 19. تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی
 20. صفحه آرایی
 21. عکاسی
 22. فرش
 23. طراحی پارچه
 24. طراحی پارچه و لباس
 25. طراحی صنعتی
 26. فرش گرایش پژوهش در فرش
 27. مرمت اشیا فرهنگی و تاریخی
 28. مرمت و احیا ابنیه و بافت های تاریخی گرایش مرمت و حفاظت میراث شهری
 29. مرمت و احیا ابنیه و بافت های تاریخی گرایش میراث معماری
 30. مطالعات موزه
 31. معماری
 32. معماری داخلی
 33. نقاشی
 34. نوازندگی موسیقی ایرانی
 35. نوازندگی موسیقی جهانی
 36. نمایش عروسکی

 

معرفی دانشگاه های هنر در کشور

پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران

دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر اصفهان

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشکده هنر دانشگاه الزهرا

دانشگاه نر و معماری کمال الملک نوشهر

دانشگاه سوره

دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران

دانشکده هنر دانشگاه شاهد

دانشکده هنر دانشگاه سمنان

دانشکده هنر دانشگاه ارومیه

دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی

دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی یزد

دانشکده هنر و معماری صبا – دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز

دانشگاه علم و فرهنگ

دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان

دانشکده هنر نیشابور دانشگاه فردوسی مشهد

دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران – قم

دانشکده هنر شوشتر دانشگاه شهید چمران

در اینجا دانشگاه هایی که معرفی شدند دارای سایقه بسیاری هستند و برای اطلاعات بیشتر برای پذیرش در این دانشگاه های هنر به سایت آنها مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×