4.8/5 - (29 امتیاز)

سهمیه های کنکور 1401

در این مقاله ما به یکی از سوالات که ذهن داوطلبان کنکوری و خانواده هایشان را درگیر کرده توضیح دهیم. مسئله ی سهمیه بندی های کنکور سوال بسیاری از داوطلبان کنکور 1401 است.

به دلیل اهمیت بسیار زیاد سهمیه های کنکور 1401 ما در اینجا به معرفی انواع سهمیه های موجود در کنکور سراسری و آزاد و تاثیر آن ها بر روی رتبه و قبولی داوطلبان کنکوری بپردازیم که هر کدام از این سهمیه ها به صورت جداگانه چه تاثیری را می تواند بر روی رتبه داوطلبان بگذارد.

در دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته کنکور 1401 سهمیه های گوناگونی از جمله سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران و جانبازان، سهمیه رزمندگان، سهمیه شهدا و بهیاران برای داوطلبان متقاضی این آزمون در نظر گرفته شده است.

از جمله سهمیه های خاص سهمیه های ایثارگران، خانواده شهدا، بهیاری و زرمندگان است که مستقیما روی تراز داوطلب تاثیر ندارند، بلکه افراد دارای این سهمیه ها در صورت دارا بودن تمامی شرایط لازم در مجموعه ای مجزا سنجیده می شوند. و بلااستثنا قسمتی از ظرفیت پذیرش کل دانشگاه ها به داوطلبان دارای سهمیه های خاص اختصاص می یابد. با داشتن یکسری شرایط مشخص استفاده از هر سهمیه و از قبل تعیین شده امکان پذیر می باشد.

سهمیه های مناطق

سهمیه مناطق یکی از اصلی ترین سهمیه کنکور سراسری است. به صورت کلی بر اساس شهر محل سکونت داوطلبان به منطقه یک، دو و سه تقسیم بندی می شود.

سهمیه بندی به این صورت است که بر اساس شهر محل تحصیل سه سال آخر مقطع تحصیلی دبیرستان تفکیک صورت می گیرد؛ یعنی برای داوطلبان گروه های آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و انسانی سال های دوم، سوم و چهارم دبیرستان و برای داوطلبان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش سال های اول، دوم و سوم دوره متوسطه لحاظ می شود.

تقسیم بندی بر اساس امکانات در شهرها صورت می گیرد.در شهرهای بزرگ و پیشرفته که دانش آموزان که دسترسی به بهترین امکانات آموزشی را دارند منطقه یک محسوب می شوند. شهرهای نیمه پیشرفته که دسترسی به امکانات متوسط دارند جزء شهرهای منطقه دو هستند و در آخر شهرهای محروم و دور افتاده به عنوان منطقه سه محسوب می شوند.

سهمیه مناطق در کنکور ۱۴۰۱ برای افرادی که در شهر خودشان مشغول به تحصیل نیستند به این صورت است که داوطلبانی که یک سال از مقاطع تحصیلی خود را در یک شهر و دو سال بعدی را در شهر دیگری گذرانده باشند، شهر پیشرفته تر به عنوان منطقه اصلی دوطلبان در کنکور محسوب می شود، داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشند به عنوان منطقه سه محسوب می شوند و همچنین داوطلبان دارای معلولیت نیز به عنوان سهمیه منطقه سه تقسیم بندی می شوند.

برای ظرفیت رشته های دانشگاهی مختلف براساس بهره بردن داوطلبان از امکانات آموزشی متفاوت و تعداد شرکت کنندگان از مناطق مختلف تقسیم بندی صورت می گیرد.

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور 1401

سهمیه ایثارگران در کنکور به صورت جداگانه تقسیم بندی می شود. همسر و فرزندان شهدا، جانبازان 25درصد و بالاتر و آزادگان سهمیه کنکور 25 درصدی به آنها تعلق می گردد. جانبازان زیر 5درصد و زرمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و خانواده هایشان  سهمیه 5درصدی تعلق می گردد. بنابر شرایط سهمیه بندی برای استفاده از سهمیه ایثارگران و جانبازان، کسب 70درصد نمره آخرین فرد قبول شده در کنکور می باشد.

داوطلبان متقاضی سهمیه ایثارگران و جانبازان می توانند با مراجعه به سازمان های مربوطه کد پیگیری ۱۲ رقمی مربوط به سهمیه خود را دریافت کرده و در فرم ثبت نام کنکور ثبت نمایند.

سهمیه رزمندگان در کنکور 1401

سهمیه این عزیزان براساس حضور در مناقط عملیاتی جبهه و با حداقل مدت زمان شش ماه حضور داوطلبانه در منطقه به صوورت متوالی و متناوب، به همسران و فرزندان این عزیزان تعلق می گیرد. داوطلبان باید 75 درصد از نمره آخرین فرد قبول شده در کنکور را کسب کنند تا بتوانند از این سهمیه استفاده کنند. داوطلبان برای استفاده از این سهمیه باید به ارگان های مربوطه به سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مراجعه و با دریافت کد رهگیری ۱۲ رقمی از واحد مورد نظر، در زمان ثبت نام کنکور این کد را در فرم ثبت نام خود وارد نمایند. البته نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی مشمول این سهمیه نمی شوند.

سهمیه شهدا در کنکور 1401

یکی از شرایط اصلی برای تعلق گرفتن سهمیه به خانواده محترم شهدا این است که داوطلب باید 70 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در کنکور را کسب نماید تا سهمیه برای او لحاظ شود.این سهمیه شامل حال خانواده های محترم شهدا شامل فرزندان و همسر شهدا، پدر و مادر و همچنین خواهر و برادر می شود. سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق فقط برای کد رشته های داوطلبان بومی منطقه تعلق گرفته و داوطلبان متقاضی هر سهمیه با اشخاص آن گروه مورد سنجش قرار می گیرند. خانواده های محترم شهدا برای استفاده از این سهمیه باید نسبت به تکمیل بند مربوطه در فرم ثبت نام اینترنتی کنکور اقدام کنند.

سهمیه بهیاران در کنکور1401

سهمیه بهیاران در کنکور شامل ۵ درصد ظرفیت قبولی دانشگاه ها در رشته پرستاری می باشد. یکی از شرایط اساسی برای استفاده از سهمیه 5درصدی برای بهیاران، داشتن سه سال خدمت در مراکز دولتی و غیر دولتی استان مورد نظر می باشد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت شماره تماس های مشاوران رایگان کنکور آسان است مراجعه کنید و از این طریق با مشاوران ارشد و رتبه برترکنکوری و مسیر پیشرفت در کنکور آشنایی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *