تغییرات کنکور 1401

تغییرات کنکور 1401

بیانیه های زیادی در مورد میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور وجود دارد اما تا زمانی که ت.سط سازمان سنجش تایید و تصویب نشده باشد قطعی نیست.تغییرات کنکور به طور دقیق تفکیک می شوند و در مورد هر رشته تحصیلی به طور جداگانه اعلام می شود. این تغییرات برای کنکور 1400 اعمال نمی شود و این پیشنهادات تنها برای کنکور 1401 است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، با توجه به سرنوشت ساز بودن کنکور و برگزاری کنکور در چهار ساعت و اعتراضات والدین و دانش آموزان نسبت به کنکور و شرایط استرس زا و فشار روحی که بر دانش آموزان وارد می شود 5  سیاست را برای تصویب شدن به آموزش و پرورش کشور پیشنهاد داده اند که در این نوشته معایب و مزایای هر یک را به طور کامل شرح می دهیم.

سیاست اول: تفکیک فرآیند سنجش از پذیرش در کنکور

این طرح به این گونه است که داوطلب پس از برگزاری کنکور، پذیرش شده و رتبه فرد مشخص می شود و رتبه دریافت شده دانش آموز تا مدت زمان مشخص شده ای اعتبار دارد.

جدا شدن طرح سنجش از پذیرش علاوه بر رتبه فرد در کنکور سطح علمی و رتبه علمی طی فرآیندی تعیین می‌شود .

این طرح به این معناست که داوطلب برای قبولی در رشته مورد نظر خود تعدادی منابع را مطالعه کرده و در آزمون سنجش علمی نمره حداقل را کسب نماید در آن رشته پذیرش می شود.

از مزایا این سیاست می توان به قرار دادن فرصت کافی برای انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر داوطلب اشاره کرد. در سال های اخیر دانش آموزان بسیاری را شنیده ایم که در رشته ای قبول شده اند که علاقه ای به آن نداشته وصرفا به علت محروم نشدن از کنکور سال بعد در دانشگاه ثبت نام نموده اند و دلیل آن را فرصت کم برای داشتن انتخاب رشته اعلام می کنند.

بیشتر بخوانید!
معرفی رشته مهندسی گیاهان دارویی (کنکور آسان است)

سیاست دوم: افزایش 60 درصد از تاثیر سوابق تحصیلی سال آخر دوره متوسطه دوم بر کنکور

بر اساس این سیاست، تاثیر 60 درصدی رتبه داوطلب را مطالعه عمیق و اصولی سال دوازدهم فرد داشته 40 درصد رتبه داوطلب هم به نتیجه مطالعه سه سال او اختصاص می یابد.

کاهش استرس و فشار روانی دانش آموزان از پایه دهم تا دوازدهم اصلی ترین مزایای این سیاست است. زیرا داوطلبان بسیاری با استرس و نگرانی های بالا دروس اختصاصی و عمومی را به خوبی مطالعه کرده و در روز کنکور به علت استرس و هیجان بالا تمرکز خود را از دست می دهند و نتیجه دلخواه خود را کسب نمی کنند.

معایبی که این سیاست دارد:

تاثیر 60 درصدی سوابق کنکور، امکان خرید سوالات نهایی برای قشر خاصی تا حدی امکان پذیر می کندو امکان حفظ عدالت از بین برود، چرا که ممکن است معلمی بنا به دلایلی به دانش آموز نمره واقعی فرد را نداده و حق فرد پایمال می شود.

بیش از 80 درصد داوطلبان کنکور، از معدل کتبی بالای 18 برخورداند و اگر 60 درصد تاثیر سوابق تحصیلی اعمال شود، 80 درصد داوطلبان کنکور تجربی علاقه به رشته های پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی دارند.

با در نظر گرفتن وضعیت، دانشگاه ها تا چه اندازه پذیرش رشته دکتری پزشکی خواهد داشت؟

آیا جامعه ظرفیت و نیاز به پذیرش میلیون ها پزشک در جامعه دارد؟

داوطلبانی که به دلایل مختلف و منطقی معدل پایینی کسب کرده اند، اما در کنکور نتیجه مطلوبی را دریافت کرده باشند باید از چرخه تحصیل در رشته های عالی حذف شوند؟

بیشتر بخوانید!
روش های بهبود تمرکز

این سیاست برای گروه های آزمایشی ریاضی و انسانی، به دلیل کم بودن تعداد متقاضیان آن ها کاربردی و از لحاظ مالی به صرفه است اما برای داوطلبان رشته تجربی کاربردی نبوده.

با توجه به معایب گفته شده پیش بینی می شود این سیاست توسط سازمان سنجش مورد پذیرش قرار نگرفته و نشود چرا که تشویش های بسیاری را به دنبال دارد.

 

سیاست سوم: پذیرش دانشجویان دوره کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی

در این طرح داوطلبان با سوابق تحصیلی شان، ملاک اصلی برای پذیرش در رشته ها قرار می گیرند.

از مزایا این طرح، داوطلبانی که هدف تحصیل در مقطع کاردانی را دارند، بر اساس معدل کتبی خود می توانند در دانشگاه و رشته دلخواه خود ثبت نام کنند.

سیاست چهارم: جلوگیری از تبلیغات بی حد و مرز موسسات کنکوری

این سیاست زمانی کاربردی است که سطح سوالات کنکور با سطح کتاب های درسی و تدریس معلمان هماهنگ و برابر باشد.

در سال های گذشته با اختلاف بسیار بالایی بین سطح آموزش معلمان و سوالات کنکور وجود داشته و دانش آموزان با اکتفا به مطالعه کتاب درسی و آموزش معلمان در مدرسه نمی توانند به سوالات کنکور پاسخ داده و حتی سوالات مفهومی را پاسخ دهند. دانش آموزان برای یادگیری مفهومی دروس و زدن تست های کنکور در مدت زمان محدود نیاز به یادگیری مفهومی و تکنیک های تست زدن را یاد بگیرند.

موسسات کنکوری با هدف آموزش کنکور و موفقیت دانش آموزان تاسیس شده اند کنکور آسان است یکی از این موسسات است و مجوز رسمی از آموزش پرورش دارد.

بیشتر بخوانید!
چرا باید از تدریس های کنکور آسان است استفاده کنیم

سیاست پنجم: پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های کنکوری

این سیاست تنها در مورد رشته های پزشکی است و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی برای تحصیل در رشته پزشکی بر طبق معدل لیسانس می توانند اقدام نمایند.

این سیاست به معنای امکان تحصیل در رشته پزشکی برای همه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی نیست، زیرا این سیاست بند هایی دارد که به زودی توسط سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام خواهد شد.

تغییرات کتاب های درسی در کنکور 1401

هر سال در کتاب های درسی عمومی و تخصصی تغییراتی اعمال می شود. این تغییرات شامل حذف و اضافه شدن مباحث جدید می باشد. داوطلبانی که برای اولین بار در آزمون سراسری 1401 شرکت خواهند کرد باید با بررسی تغییرات کتاب ها برنامه ریزی درسی خود را انجام دهند.همچنین کسانی که برای بار چندم در این آزمون شرکت می کنند هم باید اصلاعات خود را بروز کنند.

برای کنکور 1401 فعلا تغییرات کتاب های درسی به صورت دقیق مشخص نیست و هر آنچه که در سایت های دیگر موجود است ، مربوط به سال گذشته می باشد و صحتی ندارد.

با در نظر گرفتن این موضوع شما میتوانید با مشاوران موسسه کنکور آسان است تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×