برنامه ریزی کنکور 1401

برنامه ریزی کنکور 1401

با برگزاری امتحانات که احتمالا به صورت حضوری باشند و برنامه ریزی باید به صورت باشد که یک یا دو پایه را ببیندید. در این صورت کار شما در مهر ماه سخت می شود.

اکثر مشاوران این برنامه ریزی ها را با دریافت هزینه بالا به شما آموزش می دهند. ما در موسسه کنکور آسان است به صورت کاملا رایگان این آموزش ها را به شما یاد می دهیم. برنامه ریزی برای کنکور 1401 هم باید مشاوره و مشورت داشته باشید و هم یه برنامه توپ و تمام و کمال که نه خیلی سخت باشه که شما رو ناامید کنه و نه خیلی آسون که نتیجه دلخواه خود را نگیرید.

شناخت هدف از کنکور

شما باید دو هدف در برنامه یزی خود در نظر بگیرید هدف اول که شما باید آن را مشخص کنید این است که بدانید در چه رشته و دانشگاهی میخواهید قبول شوید. شناخت هدف به برنامه ریزی شما بسیار کمک می کند که برنامه ریزی اصولی داشته باشید.

هدف کوتاه مدت

باید به شناختی از خود برسید ببینید چگونه مطالعه کرده اید و از این به بعد متناسب با پیش زمینه قبلی خود برنامه ریزی کنکور 1401 را  انجام دهید. در کنار مطالعه خوب کتاب ها و منابع آزمون ، باید اصول تست زنی را نیز تمرین کنید تا بتوانید در روز آزمون با کمترین استرس ، بیشترین پاسخ سوالات را در طول آزمون بدید و رتبه خوبی بیاورید. برنامه ریزی شما باید به گونه ای باشد که بتوانید در کوتاه ترین مدت حداکثر سوالات پرسشنامه عمومی و هم پرسش نامه تخصصی را جواب بدهید.

نکته مهم: برنامه ریزی باید متناسب با دانش آموز باشد و هر کجا که یک برنامه برای همه دانش آموزان داده باشند نباید از آن استفاده کنید چون آن برنامه ممکن است دو حالت داشته باشد:

بیشتر بخوانید!
به هدفم چسبیده ام... دو دستی { انگیزشی کنکوری }

یا برنامه سنگین تر از توانایی شماست؛

که شما ان را نیمه کاره ول می کنید و همش امروز و فردا می کنید.

یا برنامه متناسب با شما نیست و از سطح شما پایین تر است؛

که شما به خود مغرور می شوید و تصور می کنید همه چی بلدید و از توانایی خود برای یادگیری بیشتر استفاده نمی کنید و در نتیجه هر دو برنامه با شکست مواجه می شود.

نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید؛

سعی کنید برای برنامه ریزی بهتر و دقیق تر با خود صادق باشید. هیچ کس به اندازه شما در مورد وضعیت فعلی خود نمی داند و در پایان شما کسانی هستید که می دانید کدام درس بهتر است و کدام درس ضعیف است. یا کدام درس ها برای شما دشوارتر است و کدام درس ها راحت تر باش بنابراین ابتدا هر یک از این توانایی ها را شناسایی کرده و این عوامل را در برنامه ریزی خود بگنجانید. اگر در درس عقب هستید و ضعیف تر هستید ، زمان بیشتری را برای آن درس یاد بگیرید.

ساعات مطالعه خود را مشخص کنید؛

ساعت مطالعه ای که داشتید نشان دهنده توان شماست. ساعات مطالعه ای که تا به حال داشتید را مسخص کنید. ساعاتی که در مدرسه هستید را مشخص کنید.

روش افزایش ساعت مطالعه

روز خود را محدود کنید مثلا به جای اینکه  5 ساعت مطالعه را تا شب جمع کنید، در بازه زمانی کمتر و تا 6 عصر آن را تمام کنید.

زمان های مرده خود را پیدا کنید و آنها را به زمان مطالعه تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید!
طبقه بندی مطالب خوانده شده چگونه انجام می شود

ساعت استفاده از گوشی و هر عاملی که باعث حواس پرتی می شود را یادداشت کنید و در زمان استراحت به آنها بپردازید.

نحوه برنامه ریزی

برای شروع می تونید یه قلم و یه دفتر بردارید و اول از همه هدفتون رو بنویسید. اینکه که چقدر دوست دارید بهش برسید و چه اندازه براتون مهمه و برای رسیدن بهش تا چقدر می خواید تلاش کنید و به خاطر رسیدن به هدفتون از چه چیزهایی حاضرید بگذرید.

قدم بعدی اینکه کارهایی که تو طول روز انجام میدی رو بنویسی.

مثلا اینکه کی از خواب بیدار میشی و چقدر صبحانه و ناهار خوردنت طول میکشه و خواب وسط روز داری یا نه؟

عصر ها چیکار میکنی و چند ساعت تو روز با تلفن همراهت مشغولی و شب کی شام می خوری و بعدش ساعت چند می خوابی.

همه شون ساعت های دقیق شون رو بنویسی و اینکه هر کدوم چقدر طول میشکه.

اینطوری هم زمان های آزادتون معلوم میشه هم زمانی که الکی داره هدر میره و می تونی اون کار رو حذف کنی و یه سری کارهای دیگه که می تونی زمان کمتری بهش اختصاص بدی.

در قدم بعدی نحوه برنامه ریزی برای کنکور؛ اینه که بودجه بندی ها رو بنویسی و بدونی هر درس چقدر مهمه و کدوم فصل هاش مهم هستن و بعدش شروع کنید به نوشتن اینکه هر روز در ابتدا چقدر مطالعه باید داشته باشی لطفا به نکته ای که راجع به یه شبه نمی تونید راه چند ماهه رو برید دقت کنید.

بعدش هم کتاب رو قسمت بندی کنید مثلا روز اول صد صفحه از معارف. نکته ی بعدی اینکه حتما برای صد صفحه از معارف ساعت تعیین کنید که کی باید شروع بشه و کی به پایان برسه. توجه داشته باشید که هر روز درسی رو که بهش علاقه مند هستید رو هم در برنامه ریزی تون قرار بدید.

بیشتر بخوانید!
بگو فکرت چیست تا بگویم موفق می شوی یا نه! { انگیزشی کنکوری }

در برنامه تان حتما زمان استراحت داشته باشید

یکی از مهمترین نکات، در نحوه برنامه ریزی برای کنکور، استراحت است.

بعد از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت مطالعه بی وقفه، حتما استراحت کوتاهی در حد ۱۵-۱۰ دقیقه داشته باشید. البته میتونید هر ۱۵ دقیقه مطالعه هم استراحتی در حد ۲-۱ دقیقه داشته باشید. این کار، باعث میشه که هم نفسی تازه کنید و هم روحیه بگیرید. حتما هم در نظر داشته باشید که سر ساعت استراحت رو تموم کنید و پای مطالعه کردنتون برگردید.

اشتباهات در برنامه ریزی کنکور 1401

خواندن یک یا دو درس در طول شبانه روز

افراط و تفریط در مطالعه دروس

مرور نکردن مطالبی که مطالعه نشده است

حذف کامل یک دروس از برنامه مطالعاتی

غافل شدن از نقاط قوت

تعدد زیاد منابع کنکوری

فاصله و وقفه ندادن بین مطالعه و تست زنی

مطالعه بدون رعایت اولویت های مهم هر درس

مباحث را کنکوری بخوانید نه در حد دروس تخصصی دانشگاه

هدفگزاری غیر معقول و غیر منطقی

اعتماد به نفس کاذب به خود ندهید مثلا نگویید من این  درس را باید 80% بزنم.

با رعایت این نکات برنامه ریزی کنکور 1401 را اصولی  بگزرانید. (کنکور آسان است)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×