از کاربرد رشته عمران

از کاربرد رشته عمران در این است که یکی از مهم ترین و پرطرفدار ترین رشته هایی که از طریق رشته های ریاضی و فیزیک می توان به آن اشاره نمود همچنین در برخی از موارد ار کاربرد رشته عمران که داوطلبان گروه ریاضی و فنی می توانند با موفق شدن در کنکور سراسری و انتخاب این رشته در صورت قبولی شدن در کنکور این رشته را در دانشگاه ادامه بدهند. بسیاری از مردم این رشته را به عنوان رشته ساختمانی می شناسند و به خاطر همین از اهمیت مسکن در ذهنیت افراد این رشته مُتِدَرجاً شناخته شده است و در کشور انگلیس رشته هایی که با توسعه و تمدن سازی مطابقت می باشند به عنوان رشته مهندسی عمران تداعی می شوند.

در همین کشور هم کارهایی که با ساخت و ساز های ساختمانی و غیر ساختمانی مرتبط باشند , در دو رشته مهندسی از رشته عمران خواهند بود. از جمله عملکرد هایی که یک مهندس آن را انجام می دهد می توان به گزینه هایی از جمله ساختمان سازی، کار جاده ها و انتقال آب از فاضلاب نام برد. رویکرد راه و ساختمان و رویکرد آب و نقشه برداری از این نوع رویکردهای مهم این زمینه هستند.

به ندرت می‌توان گفت که هر چیزی که به مدرن سازی مربوط باشد در رشته فعالیت مهندس عمران است. رشته مهندسی عمران با توجه به کاربرد دانش برای سازندگی کشور مربوط است و هر چیزی که به توسعه کشور مرتبط شود همانند سد، جاده‌، تونل , برج‌، دکل‌ های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ با دوام در مقابل‌ زلزله‌، سیل‌ و آتش‌، پالایشگاه های برق‌ و منافع سبک‌ ، ارزان‌ و با کیفیت‌ متناسب‌ برای‌ ساخت‌ و ساز، در دایره فعالیت های این نوع از افراد است. این افراد از نظر فنی‌ و اجرایی‌، اقتصادی‌ هم شایسته هستند چون اقتصادی بودن از هدف کار این افراد است.

بیشتر بخوانید!
برنامه ریزی ویژه سال چهارمی ها (کنکوری ها)

از کاربرد گرایش رشته عمران

در کنکور 95 با توجه به این نوع از گرایش ها که زیرشاخه رشته ریاضی می باشد با توجه به نمونه سوالات امتحانی و ویدیوهای آموزشی می توانید از تست زدن در کنکور 1400 نحوه خاصی را پیش رو ببرید از همین رو باید گفت که در یادگیری این رشته که از مصالح و ساخت و ساز و ساختمان و… است با بررسی دقیق به معرفی رشته ها امکان این است که هر نوع از این گرایش ها که در زمینه های متفاوت از رشته عمران وجود دارد میتوان آن را حلاجی نمود.

‌دانشجویان این رشته با تمام مواردی را که مرتبط به ساخت و ساز خاک‌ ، راه‌ و حمل ونقل و هیدرولیک‌ است را آموخته می شوند و علاوه بر طراحی‌ و روش ساخت‌ اسکلت‌ سازی ساختمان‌ ها و بعضی از بنا های‌ فنی‌ مثل‌ پل‌، فرودگاه‌ و تونل‌ پرداخته‌ می شود به‌ مطالعه‌ رفتار زمین‌ بنا های‌ فنی‌ تخصصی هم می‌ پردازد تا بتوانند با طبق نوع‌ خاک‌ زمین‌ مورد نظر ، شکل سازه‌ ای‌ را که‌ قرار است‌ ساخته‌ شود، طراحی‌ کند. این افراد همچنین به‌ برنامه‌ ریزی‌ حمل‌ و نقل‌ میان شهری‌ و درون‌ شهری‌، طراحی‌ راه‌ ها از نظر فنی مهندسی ، زیرسازی‌ و روسازی هم مشغول هستند و اطلاعات‌ خوبی‌ در مورد هیدرولیک‌ به‌ دست‌ می‌آورند.

 

از رویکرد این رشته در نقشه برداری

از علم و دانش نقشه‌ برداری علم و فن پردازش ، تجزیه و تحلیل کردن ، تفسیر و نمایش اطلاعات جایگاهی برای نمایان کردن پروژه‌ های مهندسی عمرانی است. این رویکرد از رشته عمران ، از نظر جغرافیا و سنجیدن از راه‌ دور ، ارتباط‌ تو در تویی را دارد. نقشه‌ برداری‌ و بیشتر برای‌ ساخت و ساز های بزرگ‌ خارج‌ از شهر مثل‌ سیلوها ، پل‌ها ، تونل‌ها و سدها کاربرد دارد و کار های‌ میدانی‌ و صحرایی‌ این‌ رشته‌ بسیار زیاد است‌ و قسمت های نقشه‌ برداری‌ زیرزمینی‌ آن‌ سخت و سفت و همچنان طاقت فرسا است. دانشجویان قبل از انتخاب کردن این رشته باید به این مساله توجه بسیاری داشته باشند و درخواست داده می‌شود در صورتیکه مایل به انجام عملیات میدانی ندارند به‌ سراغ این رشته نروند.

بیشتر بخوانید!
مدرسین انتشارات گیلنا

 

داشتن مهارت ها و توانایی های مورد نیاز

  • ارزیابی دقیق برای ساخت و ساز و انجام طراحی ساختمان های مسکونی و اداری و صنعتی
  • طراحی و اجرای راه ها و جاده های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و و روستاها
  • ساخت و اجرا و طراحی و محاسبه انواع پل های بتنی و با طرح ها و ابعاد های مختلف
  • اجرای سد های متفاوت خاکی و بتنی و نیز بند های منحرفی و بعضی از تاسیسات وابسته مثل تونل ها یا کانال های انحرافی آب رودخانه جهت بخش اجرای عملیاتی در ضمن ساخت و ساز
    • طراحی اجرای و ساخت و ساز خطوط بین انتقال آب
    • برای موفق شدن در این رشته الزامی است که افراد در درس رشته ریاضی و فیزیک و با توجه به نوع رویکرد در بخشی از درس ها بخصوص ، توانایی لازم را داشته باشند تا از پس این رشته و سختی های آن بربیاند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×